Czym wspomóc się przy wypadaniu włosów


Każda osoba, którą dotknęło łysienie, szuka najróżniejszych sposobów w celu zatrzymania nadmiernego wypadania włosów. Chociaż na rynku jest całe mnóstwo najróżniejszych preparatów, wybór odpowiedniego dla siebie nie jest wcale taki prosty. Nie każdy specyfik będzie przecież działać na wszystkich. Dopiero wizyta u trychologa pozwoli dobrać indywidualną terapię, która pomoże w walce o zachowanie jak największej ilości włosów, nie na szczotce tylko na głowie.


Skuteczne leczenie łysienia, czyli co jest pomocne na wypadanie włosów?

Łysienie androgenne u mężczyzn ma swoje przyczyny w zaburzeniach hormonalnych oraz w uwarunkowaniach genetycznych. Chociaż nie mamy wpływu na to, co odziedziczymy od swoich rodziców, to istnieją preparaty przeciwko łysieniu, które są w stanie w wielu przypadkach zatrzymać postęp łysienia, a nawet przyczynić się do odrostu włosów. Niestety najczęściej po zakończeniu przyjmowania leków, problem dość szybko powraca i włosy ponownie zaczynają się przerzedzać. W przypadku kiedy leki zawiodą, można poratować się przeszczepem włosów. Metoda przeszczepiania małych fragmentów skóry owłosionej z potylicy na miejsce łysiejące daje znacznie trwalszy efekt. Dodatkowym plusem jest to, że po pobranych miejscach nie widać praktycznie śladu, a wszczepione w inne miejsce fragmenty z włosami zazwyczaj dobrze się przyjmują. Niestety minusem tego przedsięwzięcia jest koszt. Przeszczep włosów wiąże się z dosyć dużym nakładem finansowym, a dodatkowo zabieg można przeprowadzać skutecznie tylko u niektórych osób. Tak więc nie każda osoba, która boryka się z łysieniem, będzie mogła pozwolić sobie na zastosowanie tego typu metody.

Trycholog – lekarz od włosów.

Jednak leki to nie jedyne rozwiązanie, jakie obecnie jest w zasięgu naszej ręki. Podstawową kwestią jest również to, co spożywamy. Okazuje się, że nasza dieta ma ogromny wpływ na to, co dzieje się w naszym organizmie. Jak wiadomo, przekłada się to również na stan naszej skóry i włosów. Prawidłowo zbilansowana dieta, która bogata jest w substancje gęste odżywczo, w wielu przypadkach jest w stanie zmniejszyć wypadanie włosów. Dostarczanie odpowiedniej ilości witamin i soli mineralnych oraz odpowiednie nawodnienie organizmu, wpływa znacząco na kondycję naszych włosów i skóry. Bardzo często dochodzi do nadmiernego wypadania włosów spowodowanego właśnie niedoborem jakiś pierwiastków. Suplementy diety są więc nieocenionym dodatkiem, który pomoże uzupełnić to, czego nam brakuje w organizmie. Najpierw  jednak trzeba poznać przyczynę wypadania włosów, więc warto wybrać się do trychologa, który rozwieje wszelkie wątpliwości. Godne polecenia są również najróżniejsze mieszanki ziołowe, które przyczyniają się do poprawy ukrwienia skóry głowy oraz wzmocnienia cebulek włosowych. Szczególnie polecane są przy wypadaniu włosów preparaty, które zawierają w składzie skrzyp polny oraz pokrzywę. Lista ziół pomagających w przypadku łysienia jest znacznie dłuższa, więc warto się tym tematem zainteresować. Wizyta u sprawdzonego zielarza jest jak najbardziej wskazana.

Zobacz: Trycholog Gdańsk – dr Kozicka dermatolog

Jeśli chodzi leczenie farmakologiczne łysienia androgenowego, to najczęściej stosowane są dwa środki – finasteryd oraz minoksydil. Pierwszy hamuje enzym zamieniający testosteron w DHT, co zapobiega łysieniu i przeciwdziała uszkadzaniu mieszków włosowych. Z kolei minoksydil również przyczynia się do odrostu włosów, ponieważ poprawia ukrwienie mieszków włosowych. Można również zakupić specjalne szampony i odżywki na porost włosów, które bez problemu znajdziemy w aptece. Są one bogate w substancje odżywcze oraz rozgrzewające skórę głowy, co polepsza jej ukrwienie.