Choroba Parkinsona

Choroba Parkinsona

Już na wstępie trzeba zaznaczyć, że choroba Parkinsona mylnie kojarzona jest ze schorzeniem wieku starczego. Oczywiście, to właśnie osoby w podeszłym wieku najczęściej wykazują jej rozwinięte objawy natomiast okazuje się, że pierwsze symptomy Parkinsona mogą pojawić się już u osób, które ukończyły dopiero 21 lat.

Co ciekawe, choroba Parkinsona we wstępnym etapie rozwoju daje nikłe bądź kojarzone z innym schorzeniem objawy. To między innymi bóle przypominające rwę kulszową bądź zaburzenia węchu. Na początku objawy mogą dotyczyć też tylko jednej strony ciała.

Jak diagnozować?

Neurolog diagnozuje spowolnione ruchy, mniejszą sprawność fizyczną, sztywność kończyn. Później następuje drżenie rąk a nawet problemy z chodzeniem – pacjent często się potyka bądź szura jedną nogą.

W zaawansowanym stadium choroby, pacjent nazbyt wolno mówi i wolniej reaguje na bodźce. Co więcej, jego twarz zaczyna wyrażać coraz mniej emocji, jest coraz mniej mimiczna a wręcz przypomina maskę.

Objawem, który występuje aż u 1/3 pacjentów jest drżenie całego ciała, szczególnie podczas rozluźnienia mięśni. Monotonna i cicha mowa to kolejny, często występujący objaw.

Osoby z chorobą Parkinsona powinny być bezwzględnie pod stałą kontrolą neurologa. To właśnie neurologia jest tą dziedziną medyczną, w której zakres diagnozowania oraz leczenia wchodzi ta choroba.

Niestety, niepocieszającym jest fakt, iż Parkinsona nie da się całkowicie wyleczyć. Z powodzeniem można natomiast niwelować i łagodzić objawy a także opóźniać procesy rozwoju tej niewdzięcznej choroby.

Źródła:

Objawy chorób i badania neurologiczne

http://artykulynazdrowie.pl/dolegliwosci/czym-zajmuje-sie-neurolog/