Co warto wiedzieć o depilacji laserowej?

Usuwanie zbędnego owłosienia z różnych okolic skóry to bardzo często wykonywany zabieg kosmetyczny. Dostępne metody samodzielnego usuwania owłosienia cechują się mniejszą lub większą skutecznością, wyrażaną czasem utrzymywania się zadowalającego efektu w postaci gładkiej skóry. Dla osób znużonych dużą częstotliwością wymaganych zabiegów domowej depilacji, posiadających wrażliwą skórę, źle reagującą na takie zabiegi oraz dla osób borykających się z nadmiernym owłosieniem na podłożu zaburzeń hormonalnych, zalecana jest definitywna metoda usuwania włosków – depilacja laserowa.

Na czym polega depilacja laserowa?

Depilacja laserowa to zabieg medycyny estetycznej polegający na oddziaływaniu na włosy światłem lasera o określonej długości fali. Rodzaj lasera determinuje jego zastosowanie u poszczególnych pacjentów oraz skuteczność zabiegu. Obecnie w gabinetach medycyny estetycznej stosowane są następujące typy lasera:

– laser rubinowy o skuteczności od 20% do 60%
– laser Yagowy o skuteczności 44- 66%
– laser aleksandrytowy o skuteczności rzędu 80%
– laser diodowy, najskuteczniejszy – umożliwiający eliminację ponad 90% owłosienia

Światło lasera pochłaniane jest przez melaninę mieszków włosowych; barwnik ten odpowiedzialny jest za odcień włosów i skóry. Absorpcja światła lasera powoduje zniszczenie mieszków włosowych na drodze fototermolizy i wypadniecie włosów. Im większy kontrast między odcieniem włosów i skóry, tym skuteczność zabiegu jest większa- więcej mieszków włosowych ulega zniszczeniu. Dlatego też depilacja laserowa nie jest odpowiednia dla osób z włosami blond lub siwymi, które nie zawierają pigmentu, czyli punktu docelowego działania lasera.

Najważniejsze zalety depilacji laserowej

Niewątpliwie najbardziej pożądaną cechą depilacji laserowej jest jej trwałość. Raz usunięty tą metodą włos nie odrasta. Z tego względu depilacja laserowa to metoda pozwalająca zaoszczędzić czas oraz środki finansowe. Kolejną zaletą depilacji jest jej bezpieczeństwo – zabieg nie powoduje podrażnień skóry i żadnych poważniejszych powikłań, alergii czy poparzeń skóry. Pozwala również wyeliminować dokuczliwy problem wrastających włosków, przyczyniających się do rozwoju zapalenia mieszków włosowych. Ponadto metoda jest mało inwazyjna i nie obciążona znaczną bolesnością. Dyskomfort odczuwany podczas zabiegu jest kwestią mocno indywidualną; osoby o niskim progu odczuwania bólu mogą skorzystać z możliwości znieczulenia miejscowego przy użyciu kremu lub zaawansowanych systemów chłodzących.