Czerniak


Aż 80% przypadków zachorowań na czerniaka złośliwego diagnozowana jest w początkowych stadiach tego nowotworu, dzięki czemu pacjenci mogą być skutecznie leczeni. Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry i błon śluzowych, który zalicza się do najbardziej niebezpiecznych. W przypadku pojawienia się przerzutów na węzły chłonne, rokowania są już marne. Terapia, która rozpoczęta zostaje w stadium zaawansowanym czerniaka nierzadko jest nieskuteczna a chory umiera.

Wiedza na temat czerniaka

Okazuje się, że to my sami w ogromnej mierze jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za powstawanie czerniaka, ale również za jego zbyt późną diagnozę. Nie pomaga tez fakt, iż każdego roku na nowotwór złośliwy tego rodzaju zapada coraz więcej Polaków.

Świadomość dotycząca tej choroby jest nieznacznie lepsza – wszystko za sprawą programów edukacyjnych i bezpłatnych badań przesiewowych. Nadal jednak nasze społeczeństwo bagatelizuje problem. Co więcej, większość z nas nie podejmuje nawet samokontroli własnego ciała, by móc zauważyć pierwsze zmiany w obrębie chociażby znamion barwnikowych.

Najlepiej byłoby, gdyby znamiona barwnikowe były kontrolowane przynajmniej raz w roku przez dermatologa. Jednak my sami możemy też bacznie obserwować własne ciało. Co ciekawe, tylko nieznaczna liczba osób wie dokładnie, ile znamion barwnikowych występuje na ich ciele. To ważne, by mieć świadomość dotyczącą występowania zmian, ponieważ okazuje się, że osoby, u których znamiona barwnikowe występują we wzmożonej ilości, są narażone na ryzyko pojawienia się czerniaka nawet 10 razy bardziej.

Obawiasz się niektórych objawów? Sprawdź diagnoza czerniaka Clinica Dermatologica.

Przede wszystkim zaniepokoić nas powinny znamiona barwnikowe, które zmieniły swój wygląd. Znamiona moga mieć poszarpane brzegi, zmienić swój rozmiar i kształt, ale również strukturę czy koloryt. Dermatolog powinien obejrzeć zmianę oraz dokładnie ją zbadać zawsze wtedy, gdy ta nagle zaczyna boleć bądź swędzieć bądź chory zauważa krwawienie bądź inną wydzielinę ze zmienionego miejsca na skórze.

Ponieważ tylko 30-40% czerniaków rozwija się na podłożu wcześniej istniejących znamion barwnikowych to zaleca się, by każdą nową zmianę kontrolować u specjalisty. Co więcej, czerniak pojawić się może na błonach śluzowych jamy ustnej czy narządów płciowych i tam bardzo często nie dają żadnych objawów. Kiedy więc tylko zauważymy jakikolwiek guzek czy plamkę niezwłocznie należy udać się do dermatologa w celu usunięcia zmian. Pamiętajmy też, że nowotwór złośliwy, jakim jest czerniak pojawia się także na płytce paznokci.

Statystyki dotyczące zachorowań

Z badań wynika, że u około 80% chorych rozpoznany nowotwór ma charakter zmiany miejscowej bez przerzutów. To dobra informacja biorąc pod uwagę fakt, iż szansę na całkowite wyleczenie mają tylko pacjenci, u których czerniaka zdiagnozowano właśnie na początku rozwoju choroby.

Warto też wiedzieć, że tylko 40% czerniaków rozwija się w miejscu znamienia barwnikowego a aż 60% na skórze całkowicie niezmienionej.

“Niektórzy ignorują zmiany bezsprzecznie warte konsultacji medycznej lub nie zdają sobie sprawy z zagrożenia, jakie ze sobą niosą. Nadal znaczna część ludzi zbyt późno trafia do specjalisty, co zdecydowanie zmniejsza szanse wyleczenia i przeżycia, tworząc na tej podstawie błędny pogląd, wciąż powszechny w społeczeństwie, że czerniak jest nieuleczalny. Pamiętajmy: wykrycie czerniaka to nie wyrok, a szybko podjęta terapia daje dobre rokowania i bardzo duże szanse na wyleczenie” – mówi dr n. med. Dorota Kozicka z Clinica Dermatologica w Gdańsku.