Czym jest reumatologia?


Czym jest reumatologia?

 Reumatologia to wysoce rozwinięta dziedzina medycyny, która zajmuje się zapobieganiem, rozpoznawaniem i leczeniem chorób związanych z układem stawowo kostnym. Schorzenia, jakie wchodzą w skład pojęć reumatologicznych to między innymi zwyrodnienia stawów, stany zapalne kości czy schorzenia metaboliczne i zapalenia tkanki łącznej.

W Polsce reumatologia jest wysoce rozwinięta i praktykowana a reumatolog dobrze wyszkolonym medykiem – na uczelniach wyższych od lat funkcjonuje specjalizacja, jaką jest reumatologia, dzięki czemu pacjenci mają pewność najlepszej opieki medycznej i skutecznego leczenia.

Jakie objawy?

Trzeba pamiętać, że problemy reumatologiczne najczęściej powodują duży dyskomfort dla pacjenta. Co więcej, szereg objawów nie pozwala na dotychczasowe funkcjonowanie i konieczna jest natychmiastowa wizyta u specjalisty. Dna moczanowa, twardzina, toczeń rumieniowaty bądź reumatoidalne zapalenie stawów to tylko niektóre z przykrych chorób, jakimi zajmuje się reumatolog gdańsk. I chociaż nierzadko ich leczenie jest długotrwałe a choroba ma charakter przewlekły to odpowiednio dobrane metody leczenia i systematyka wizyt lekarskich prowadzić może do całkowitego wyleczenia.

Do zapamiętania

Pamiętajmy, że reumatyzm chociaż kojarzy się z chorobą występującą w okresie starości to coraz częściej występuje również u osób młodych. Niestety, pacjenci zazwyczaj do specjalisty trafiają w momencie, kiedy choroba jest już w fazie zaawansowanej. Chory powinien udać się do specjalisty już po wystąpieniu pierwszych objawów bowiem rozwój schorzenia reumatycznego może doprowadzić do trwałej niepełnosprawności.

Źródła:

Czym zajmuje się reumatolog?