Łupież pstry – jak wyleczyć?


Łupież pstry jest zakażeniem grzybiczym skóry. Spowodowany jest przez pewien rodzaj drożdży, które naturalnie żyją na skórze. Gdy drożdże rosną nad miarę, pojawia się wysypka skórna, zwana łupieżem pstrym.

Najczęstsze powody

Do najczęstszych powodów możemy zaliczyć:

  • tłustą skórę,
  • mieszkanie w gorącym klimacie,
  • dużo potu,
  • słaby układ odpornościowy.

Warto pamiętać, że drożdże rosną naturalnie na naszej skórze, dlatego łupież pstry nie jest chorobą zakaźną. Choroba ta może wystąpić u każdego, ale najczęściej u nastolatków i młodych nastolatków.

Czytaj też: Łupież pstry głowy – jak wyleczyć łupież pstry na głowie?

Znaki i symptomy łupieżu pstrego

Kwaśna substancja z drożdży powoduje, że skóra zaczyna mieć inny kolor. Mogą to być pojedyncze plamki lub plamy. Do specyficznych objawów zakażenia zaliczamy: plamki, które mogą być białe, różowe, czerwone lub brązowe i mogą być jaśniejsze lub ciemniejsze od otaczającej je skóry, miejsca, które nie mogą pokryć się opalenizną. Warto pamiętać, że łupież pstry może dotknąć dowolne miejsce ciała, np. na szyi, klatce piersiowej, plecach i ramionach. Plamy mogą zniknąć w czasie mrozów, a zaostrzać się podczas ciepłej i wilgotnej pogody. Skóra może się łuszczyć i wysuszać, swędzieć i boleć, chociaż nie jest to powszechne.

Jak łupież pstry jest diagnozowany?

Lekarz może zdiagnozować łupież pstry, widząc wysypkę. Czasami może też wykorzystać światło ultrafioletowe, plamy mają wtedy kolor żółto-zielony. Może też pobrać próbkę skóry, przez wyskrobanie fragmentu skóry, dotkniętej łupieżem, a następnie obejrzeć ją pod mikroskopem. W przypadku dzieci, lekarz może zdjąć naskórek, najpierw mocno mocując przezroczystą taśmę na obszarze zagrożonym, a następnie usuwając go. Próbkę następnie daje się na szkiełko i analizuje dokładnie pod mikroskopem.

Jak leczyć łupież pstry

Łupież pstry można diagnozować dermokosmetykami, np. Pityver. Leczenie może obejmować kremy, balsamy lub szampony, albo środki, które nakłada się miejscowo. Można też zażywać pigułki. Rodzaje leczenia zależy od rozmiaru, położenia i grubości plam na zakażonym obszarze. Miejscowe środki przeciwgrzybicze, które są nakładane na bezpośrednio na skórę i występują w postaci szamponu, balsamu, kremu, pianki lub mydła, wpływają na rozwijanie się drożdży. Mogą też być stosowane tabletki przeciwgrzybicze, w przypadku poważnych i nawracających problemów z łupieżem pstrym.

Podstawowe środki ochrony

Należy unikać stosowania tłustych produktów do pielęgnacji skóry. Ponadto powinno się zmniejszać czas ekspozycji na słońce. Jeśli musimy wyjść na słońce, należy pomyśleć o użyciu szamponu przeciwgrzybiczego. Musimy też stosować krem codziennie, zawierający co najmniej SPF 30. Nie nośmy też ciasnych ubrań i zamiast tego wybierzmy oddychające tkaniny, takie jak bawełna, która zmniejsza pocenie.

Dermokosmetyki – szampon na łupież pstry

Dermokosmetyki łączą w sobie cechy produktów kosmetycznych i dermatologicznych. Większa wiedza o skórze i wzrost zapotrzebowania na skuteczne produkty, sprzyjały rozwojowi dermokosmetyków. Nie są to produkty pielęgnacyjne, ale na pewno poprawiają urodę.