Łysienie androgenowe – pomocy u trychologa

Wiele osób coraz częściej skarży się na problemy z włosami i owłosioną skórą głowy. Przerzedzenie włosów czy całkowite łysienie, łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca, zapalenie skóry głowy – najczęściej są efektem błędów  dietetycznych prowadzących do niedoborów witamin i minerałów, niewłaściwej pielęgnacji czy chorób towarzyszących, np. zaburzeń hormonalnych. Szczególnie dotkliwym dla pacjenta problemem jest łysienie, które znacznie obniża samoocenę i bardzo niekorzystnie wpływa na wizerunek i psychikę dotkniętej nim osoby. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze określenie przyczyny łysienia i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Najczęściej osoby dotknięte nadmiernym wypadaniem włosów udają się do apteki po suplement wzmacniający. Przyniesie to efekt tylko wtedy, gdy za osłabienie włosów odpowiada niedobór witamin i minerałów. Dlatego należy udać się do trychologa – dermatologa wyspecjalizowanego w leczeniu schorzeń włosów i owłosionej skóry głowy. Dzięki dokładnemu wywiadowi lekarskiemu i wykonaniu badań: wideoskopowego i trichogramu, trycholog może bezbłędnie ocenić przyczynę wypadania włosów. Badanie wideoskopowe (trychoskopia) polega na wykorzystaniu kamery cyfrowej w celu dokładnych oględzin w powiększeniu skóry głowy, ujścia mieszków włosowych i włosów. Natomiast trichogram to mikroskopowa ocena włosów w znacznym powiększeniu. Taka specjalistyczna wiedza wymagana jest zwłaszcza w diagnozowaniu złożonych przyczyn łysienia, jak ma to miejsce np. w łysieniu androgenowym.

Łysienie androgenowe to konsekwencja zwiększonego stężenia androgenów, czyli męskich hormonów płciowych, które w niewielkich stężeniach syntetyzowane są także u kobiet (więcej: http://androgenowe.net.pl/lysienie-androgenowe/lysienie-androgenowe-u-kobiet/) Z racji znacznie niższych stężeń testosteronu i dihydrotestosteronu DHT, u kobiet łysienie nie jest całkowite, a polega na przerzedzeniu włosów. Poza różnym nasileniem wypadania włosów, łysienie androgenowe u kobiet i u mężczyzn różni się lokalizacją. Panowie łysieją na czubku głowy i w okolicy czoła, zaś u pań przerzedzenie włosów jest rozproszone na szczycie głowy. Ponadto u kobiet zauważalny jest wzmożony łojotok i trądzik, nadmierne owłosienie na ciele i zaburzenia miesiączkowania.

Leczenie objawowe łysienia androgenowego ma na celu zminimalizowanie niekorzystnego wpływu androgenów na włosy. W tym celu stosuje się specjalistyczne szampony o działaniu antyandrogennym oraz preparaty do wcierania w skórę, zawierające minoksidil. Substancja ta pobudza krążenie krwi skóry głowy, dzięki czemu mieszki włosowe są lepiej odżywione a włosy mocniejsze. Zaś leczenie przyczynowe polega na terapii zaburzeń hormonalnych i unormalizowaniu poziomu androgenów. U mężczyzn stosowany jest doustnie finasteryd, zaś u kobiet doustną antykoncepcję hormonalną z octanem cyproteronu i estrogenami. Pomocniczo stosuje się zabiegi medycyny estetycznej, np. karboksyterapię czy mezoterapię igłową.

Karboksyterapia na włosy – jak wygląda?

Więcej porad na temat włosów, przeczytasz na portalu trychologicznym natura-wlosy.pl