Miażdżyca


Miażdżyca

 Miażdżyca jest aż w 98% odpowiedzialna za chorobę niedokrwienną serca. Co więcej, nieleczona doprowadza do zawału serca i udaru mózgu a w skrajnych przypadkach może doprowadzać do zatorów i amputacji kończyn.

Przyczyną powstawania miażdżycy jest nieodpowiednia dieta i styl życia. Właśnie dlatego kardiolog powinien przedstawiać swoim pacjentom nie tylko sposoby jej leczenia, ale również zapobiegania, by nie dopuszczać do najgorszych następstw. Niestety, miażdżyca jest dzisiaj jedną z najczęściej występujących chorób, których finałem jest zgon.

Jakie są objawy?

Trzeba zauważyć, że objawy miażdżycy bardzo często pojawiają się dopiero w zaawansowanej fazie choroby. Okazuje się, że miażdżyca rozwija się przez długie lata natomiast pierwsze oznaki widoczne są u mężczyzn dopiero po 50 roku życia natomiast u kobiet po okresie menopauzalnym.

Chociaż to dieta jest najczęściej przyczyna miażdżycy to nie bez znaczenia są w tym przypadku także czynniki genetyczne. Jak przyznaje kardiolog, miażdżyca może być chorobą dziedziczną. Jej bezpośrednią przyczyna jest zbyt wysokie stężenie złego cholesterolu, ale też cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, otyłość, zaburzenia krzepnięcia krwi czy palenie tytoniu.

Jak wspomnieliśmy miażdżyca przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. W późniejszym etapie mogą pojawić się bóle kończyn dolnych, uczucie zimnych stóp, zaburzenia czucia, mowy, niedowład, zawroty głowy, zaburzenia oddychania, śpiączka, nudności, wymioty, biegunka bądź ból brzucha – wiele zależy od zajętej miażdżycą części naczyń krwionośnych.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem http://zawalserca.net/