Przyczyny i leczenie łysienia u kobiet


Przyczyny i leczenie łysienia u kobiet

 

Włosy to jeden z największych atutów każdej kobiety. Problem zaczyna się wtedy, gdy zaczynamy je stracić. Chociaż nadmierne wypadanie włosów dotyczy głównie mężczyzn to nie da się ukryć, że coraz więcej pań także zgłasza się do lekarzy w celu zatrzymania tego niekorzystnego procesu.

 

Prawidłowo jest, jeśli traci się około 100 włosów każdego dnia – to zjawisko w pełni fizjologiczne, nie będące jednostką kliniczną. Nie powinno martwić nas również wiosenne przesilenie, bo w tym okresie włosy są jeszcze osłabione warunkami, jakie panowały zimą. Nieco bardziej wzmożone wypadanie włosów można wtedy zniwelować stosując odpowiednie suplementy diety, zażywając właściwe minerały i witaminy oraz stosując dobrze dobrane kosmetyki pielęgnacyjne.

 

Kiedy warto wybrać się do lekarza?

 

Jednym z najczęściej występujących przyczyn, w wyniku których kobiety tracą nadmierną ilość włosów jest zbyt mała produkcja estrogenów. Zaburzona gospodarka hormonalna ma znaczenie patrząc na wzmacnianie i budowę włosów – duża ilość estrogenów odbudowuje włosy natomiast zbyt mała niszczy je.

Obniżenie estrogenów spowodowane może być odstawieniem środków antykoncepcyjnych bądź porodem – o ile w czasie ciąży włosy znacznie się wzmacniają tak już po porodzie mogą wypadać w nadmiarze; zdarza się, że kobiecie już w czasie połogu wypada nawet połowa wszystkich włosów. Badania lekarskie powinien wykonać w takim przypadku ginekolog albo endokrynolog a leczenie łysienia przebiega poprzez przyjmowanie odpowiedniej terapii farmakologicznej.

Kolejną przyczyną, dla której wypadanie włosów jest prawdziwą bolączką kobiet może być łysienie  androgenowe. Najczęściej cierpią na nie kobiety po przebytej menopauzie, kiedy androgeny ulegają podwyższeniu. Warto jednak zaznaczyć, że łysienie tego rodzaju może być również uwarunkowane genetycznie.

Zainteresowany tematem leczenia? Sprawdź klinika leczenia łysienia w Gdańsku.

Ciekawostką jest fakt, iż łysienie kobiet jest bardzo często spowodowane ich nieodpowiednim trybem życia. Mowa tutaj o przewlekłym stresie, niewłaściwym odżywianiu, stosowaniu złych kosmetyków do mycia i odżywiania włosów. Bardzo często włosy zaczynają wypadać w wyniku zbyt radykalnej diety odchudzającej.

 

Jak leczyć łysienie?

 

Leczenie łysienia u kobiet na szczęście jest możliwe i z całą pewnością należy korzystać z najlepszych terapii – brak włosów może być dla kobiety prawdziwą ujmą.

Leczenie wypadania włosów przebiega zupełnie inaczej aniżeli u mężczyzn. W pierwszej kolejności należy sprawdzić poziom hormonów a jeśli to one są przyczyną łysienia to niezwłocznie trzeba rozpocząć odpowiednią kurację.

Jeśli zarówno odpowiednia suplementacja diety jak i leczenie hormonalne nie przynosi żadnych efektów to warto podjąć decyzję o wykonaniu zabiegów przeszczepowych. Istnieje dzisiaj naprawdę sporo skutecznych technik, dzięki którym można odzyskać piękne włosy.

Jeśli pacjentka nie ma szans na skuteczną terapię to zaleca się noszenie tresek bądź peruki.