Trichoskopia i trichogram na łysienie. Trycholog – badanie włosów


Jednym z najstarszych badań w dermatologii jest trichogram. Badanie to polega na ocenie włosów pod mikroskopem w celu określenia ich struktury oraz prawidłowego wyglądu. Warto wiedzieć, że to właśnie badanie włosa jest w stanie wskazać na wiele dolegliwości oraz dać informacje na temat szybkości i typu łysienia. Co może powodować nadmierne wypadanie włosów i co daje badanie trichogramem?


O przyczynach wypadania włosów słów kilka

Każdy włos na naszej skórze głowy rośnie przez kilka lat, a następnie wypada, po czym zostaje zastąpiony przez nowy. Nowy włos wyrasta z tego samego mieszka włosowego. W przypadku zdrowego człowieka ilość włosów wypadających w ciągu doby nie powinna przekraczać stu pięćdziesięciu włosów. Zazwyczaj szacuje się, że jest to około sto włosów. Jeśli jednak liczba ta jest większa, a włosy nie odrastają do tego prawidłowo, to mamy do czynienia z łysieniem. Oczywiście nadmierne wypadanie włosów nie musi wiązać się z całkowitym wyłysieniem, ale włosy ulegają znacznemu przerzedzeniu, co jest widoczne. Do najczęstszych przyczyn zaliczamy choroby wrodzone, czynniki uszkadzające włosy (stres, choroby związane z wysoką temperaturą ciała, niektóre leki, zabiegi wymagające zastosowania znieczulenia ogólnego), permanentne działanie szkodliwych czynników typu przewlekłe choroby narządów wewnętrznych czy też choroby układu endokrynnego, nieprawidłowo zbilansowana dieta (uboga w witaminy i sole mineralne), choroby skóry głowy oraz włosów.

Co jest potrzebne do ustalenia przyczyny wypadania włosów?

Jeśli zaobserwujemy u siebie pierwsze objawy łysienia, warto w celu uzyskania diagnozy udać się do trychologa. Podczas wizyty zostanie przeprowadzony wywiad lekarski, podczas którego trycholog będzie starał się uzyskać jak najwięcej informacji na temat przebiegu wypadania włosów oraz przebytych chorób. Dodatkowo zostanie zlecone badanie laboratoryjne krwi, jeśli lekarz uzna to za konieczne. Do ustalenia przyczyny wypadania włosów przydaje się mikroskopowe badanie włosów, komputerowe badanie włosów i skóry głowy oraz badanie histopatologiczne, które polega na pobraniu wycinka skóry i poddaniu go ocenie pod mikroskopem. Warto wiedzieć, że pojedyncze badanie włosów nie jest zazwyczaj wystarczające do otrzymania kompleksowej diagnozy. Trichoskopia oraz trichogram oceniają różne części włosa, więc stosuje się oba te badania w celu uzyskania szczegółowej diagnozy.

Czytaj też: Jak mieć piękne i mocne włosy?

Badanie włosów za pomocą trichogramu

Trichogram włosów jest badaniem, które może być przeprowadzane bez skierowania od lekarza, chociaż warto przed jego wykonaniem zaczerpnąć konsultacji lekarza w celu oceny konieczności przeprowadzenia tego typu testu. Chodzi tutaj szczególnie o wykluczenie przyczyny wypadania włosów na skutek chorób tarczycy, chorób nadnerczy, zaburzeń przysadki bądź jajników czy też niedoboru żelaza. Przed wykonaniem trichogramu wymaga się przedstawienia wyników badań krwi, na podstawie których można stwierdzić niedobór konkretnych mikroelementów. Okazuje się, że w przypadku gdy męczy nas jakaś choroba, włosy mają nieprawidłowy wygląd. Trichogram pozwala na oględziny zakończenia włosów oraz stwierdzenia czy są one uszkodzone, czy tez zakończone cebulką. Podczas badania uzyskuje się też informacje na temat tego, czy włosy są w fazie wzrostu czy też może w fazie spoczynku. Obecnie trichogram wykonywany jest nie tylko w celach diagnostycznych, ale także do oceny poprawy stanu włosów po zastosowaniu leczenia. Zazwyczaj kolejne badanie przeprowadzane jest po kilku miesiącach. Trichogram można wykonywać w każdym wieku, a ponadto mogą się na nie zdecydować nawet kobiety w ciąży.