Wypadanie włosów

Wypadanie włosów to naturalny proces zachodzący u człowieka, a okres szczególnego nasilenia tej przypadłości możemy zaobserwować jesienią. Dziennie tracimy wówczas od pięćdziesięciu do około stu włosów. Nie jest to w gruncie rzeczy problemem natury fizjologicznej, lecz całkowicie naturalnym dla organizmu procesem, wywołanym przez czynniki zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Jeśli jednak zaobserwujemy wzrostową tendencję wypadania włosów należy niezwłocznie podjąć wszelkie próby ograniczenia wypadania włosów. Specjalistą do spraw owłosienia są wyspecjalizowani lekarze – trychologowie. W wielu przypadkach tylko lekarz specjalista jest w stanie postawić odpowiednią diagnozę, w której określi źródło problemu oraz nakreśli ewentualne solucję mające na celu przywrócenie skórze głowy, cebulkom włosów oraz samym włosom odpowiedniej kondycji, co znacznie poprawi ich strukturę jednocześnie zmniejszając tendencję do nadmiernego wypadania, co zlekceważone prowadzi z reguły do stopniowego łysienia, którego efektem końcowym będzie znikoma ilość lub totalny brak owłosienia skóry głowy.

Istnieją jednakże domowe sposoby na wypadanie włosów. Człowiek od początku swojego istnienia zmaga się ze swoim owłosieniem na wielu płaszczyznach – o ile łysienie od zawsze kojarzy się z czymś złym, niektórzy negatywnym podejściem okraszają nadmierny wzrost włosów, aczkolwiek stanowią oni mikroskopijny ułamek społeczności.

Co robić, aby nasze włosy były silne i nie przejawiały skłonności do nadmiernego wypadania? Gdzie, bądź w czym szukać solucji na tą nieuchronną dolegliwość skóry głowy? Do utrzymania poprawnej kondycji owłosienia powinniśmy stosować się do profilaktycznych kroków mających na celu wyeliminowanie wypadanie włosów.
Pierwszym czynnikiem mającym znamienny wpływ na kondycję owłosienia jest oczywiście codzienna dieta. Aby wspomóc kondycję włosów warto zadbać o przyjmowanie jak największej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Doskonałym źródłem tych substancji odżywczych są np. pestki dyni czy słonecznika.

Włosy wypadają ludziom od zawsze, jednak mało kto uwzględnia fakt, że bardzo znaczącym czynnikiem jest ich długość. Skrócenie włosów może przyczynić się do gwałtownego spadku wypadania włosów, ponieważ skrócenie zmniejsza automatycznie masę włosa, przez co jest on mniej narażony na odłączanie się od skóry głowy. Czytaj też: Co na wypadanie włosów?

Bardzo niedobrym urządzeniem dla włosów, a nagminnie stosowanym jest suszarka do włosów – powszechnie wiadomo, że nadmierne suszenie włosów osłabia je, przez co przejawiają znacznie większą tendencję do wypadania.
Ostatnim z profilaktycznych kroków jest dbanie o higienie głowy oraz włosów poprzez dokładne mycie oraz nawilżanie. Często dobrym sposobem jest nawilżanie włosów za pomocą specjalnych odżywek, które są ogólnodostępne w aptekach, a nawet w drogeriach.

Należy pamiętać, że profilaktyka jest kluczem do hamowania rozwoju wszelkich dolegliwości cielesnych, jednakże w skrajnych przypadkach jedynym źródłem pomocy może okazać się wizyta u lekarza specjalisty – trychologa.