Blizny potrądzikowe


Trądzik występuje u nawet 80% osób, które przechodzą właśnie okres dojrzewania. Uznaje się, że nawet 25% z nich wymaga pomocy lekarskiej. Trądzik jest tym samym jedną z najbardziej powszechnych chorób skóry a jej diagnozowaniem i leczeniem zajmują się dermatolodzy.

 

Jak wygląda trądzik?

 

Przede wszystkim trądzik pojawia się na tych partiach skóry, która jest najbardziej podatna na podrażnienia. Wymienić można tutaj przede wszystkim centralną część twarzy, to jest czoło, policzki, nos czy podbródek. Ale to nie wszystko, wykwity skórne tego rodzaju lubią rozprzestrzeniać się na dalsze części skóry. Tym samym, trądzik w zaawansowanej postaci zauważyć można na szyi, barkach, klatce piersiowej, ramionach czy plecach.

Nie ma co ukrywać, trądzik jest chorobą przewlekłą, trudna do leczenie. Od samych lekarzy nie można wymagać cudów w kwestii niwelowania zmian skórnych. Jak potwierdzają sami specjaliści nie zawsze można zapobiec występowaniu blizn potrądzikowych, których leczenie jest również żmudne i długookresowe –

„Zatrudniamy doskonałych lekarzy, ale trzeba uczciwie powiedzieć, że nie są oni cudotwórcami. W niektórych przypadkach konieczne są całe serie zabiegów i zawsze wspólnie z pacjentem ustalamy ich terminy. Bywa bowiem tak, że terapia jest wielotygodniowa, ale warto zdecydować się na całą serię zabiegów, która minimalizuje ryzyko nawrotów blizn”

– podkreśla dr Igor Michajłowski.

Trądzik to zawsze szpetne, mało estetyczne zmiany na skórze. To krostki łojotokowe, wypełnione półpłynna mazią. W niektórych przypadkach pojawiają się też czerwone grudki a nawet twarde guzy – te są najtrudniejsze do usunięcia. Niestety, bagatelizowany trądzik bądź jego zaawansowana postać prowadzi do pojawiania się blizn. To już poważny problem skóry – w skrajnych przypadkach, by usunąć niekorzystne zmiany konieczna może być nawet operacja.

Zaintersowany zabiegiem? Sprawdź Usuwanie blizn po trądziku Gdańsk

Jak rozpoznać blizny potrądzikowe?

Tak naprawdę dermatolog nie ma najmniejszego problemu, by takowe blizny zdiagnozować. Początkowo są one czerwone, później przybierają jaśniejszy koloryt. Blizn nie można mylić z przebarwieniami, są one dużo większym utrapieniem. Generalnie, rozpoznaje się trzy główne rodzaje blizn potrądzikowych, to blizny zanikowe, które powstają właśnie w procesie stanów zapalnych naskórka, blizny przerostowe, które tworzą się dokładnie w miejscu uszkodzonej tkanki orz keloidy, które mają tendencję do rozrastania się poza obręb uszkodzenia.

Problem blizn po trądziku jest wieloletnią zmora. Sam proces ich tworzenia to jakieś 6 miesięcy a trzeba dodać, że leczenie następuje etapami, czasem potrzebnych jest wiele serii rozmaitych zabiegów z zakresu medycyny czy medycyny estetycznej, by przywrócić skórze twarzy dawny wygląd. Właśnie dlatego blizny potrądzikowe to problem zarówno o podłożu psychicznym jak i fizycznym.

 

Jak leczyć blizny potrądzikowe?

 

Jest wiele metod jednak dermatolodzy uznają, że najlepsza kuracją to ta, która łączy kilka sposobów walki z bliznami jednocześnie. Tym samym, pacjent może korzystać z farmakoterapii miejscowej orz realizować serię zabiegów laserowych czy krioterapii. Czasem pomocna staje się terapia uciskowa bądź preparatami silikonowymi. Coraz częściej wykorzystuje się też toksynę botulinową oraz peelingi mechaniczne oraz zabiegi pielęgnacyjne kwasami.

źródła