Botoks


Botoks

Wygładzanie zmarszczek mimicznych przy pomocy botoksu to obecnie jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów odmładzających w gabinetach dermatologicznych czy salonach medycyny estetycznej. To sposób na odzyskanie młodego wyglądu bez skalpela, nie bez powodu według medyków jest to prawdziwy eliksir młodości.

Botoks to toksyna botulinowa, czyli jad kiełbasiany. Wstrzyknięty w niewielkich ilościach w mięśnie twarzy skutecznie unieruchamia je sprawiając, że zmarszczki mimiczne zostają wygładzone a kolejne wcale nie powstają.

Dzięki toksynie botulinowej niwelowane są zmarszczki na czole, brodzie, nad górną wargą czy tez pod oczami. Efekty są trwałe przez okres od 3 do 9 miesięcy, po czym można bezpiecznie wykonywać kolejne zabiegi.

Same zabiegi botoksem są szybkie i bezbolesne. Wstrzyknięcie substancji trwa nie dłużej niż kilka minut, efekty są zauważalne od razu jednak te finalne widać po około czterech dniach.

Ostrzykiwanie botoksem może być przeprowadzane jedynie przez wykwalifikowanego lekarza, w pełni sterylnych warunkach.

Czy każdy może stosować botoks?

Popularność, jaką cieszą się zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej sprawia, że korzysta z nich coraz większa liczba osób. Kanony piękna, zgodnie z którymi nasza twarz ma być idealna, pozbawiona zmarszczek i wszelkich niedoskonałości to powód, dla którego pukamy do profesjonalistów od poprawiania urody.

Szukasz sposobu na młodszą cerę? Sprawdź : Botox Gdańsk

 

Niestety, okazuje się, że choć botoks jest bezpieczny a powikłania występują jedynie u 2% pacjentów to z zabiegów nie może korzystać każdy. Przeciwwskazaniem jest przede wszystkim przyjmowanie leków rozrzedzających krew oraz niektóre choroby – botoks nie zostanie wstrzyknięty chorym na nowotwory, cukrzycę czy niektóre choroby skóry, takie jak świerzb, czynny trądzik czy czynna opryszczka. Z botoksu nie mogą korzystać tez kobiety ciężarne ani te, które karmią piersią.

Jakie mogą być powikłania?

Jak wspomnieliśmy, powikłania po zabiegu występują bardzo rzadko. W skrajnych przypadkach może dojść do paraliżu mięśnia jednak jest to efekt czasowy, trwający najdłużej kilka miesięcy. Dużo częściej pojawiają się powikłania trwające kilka ni – to na przykład siniaki czy obrzęki pojawiające się w miejscu wstrzyknięcia toksyny botulinowej.

 

Na jakie efekty można liczyć?

Główną zaletą zabiegów z wykorzystaniem botoksu jest fakt, iż twarz nadal pozostaje naturalna, nie uzyskuje się efektu maski tak jak w przypadku niektórych operacji plastycznych.

Co więcej, efekty są czasowe a więc można indywidualnie zadecydować, czy botoks jest dla nas – botoks utrzymuje się od 3 do 9 miesięcy po czym wygląd naszej twarzy wraca do poprzedniego stanu.

Zadaniem botoksu jest wygładzanie zmarszczek mimicznych, nie tych, które pojawiają się wskutek wiotczenia skóry.

Ostrzykiwanie można stosować, gdy zmarszczki już się pojawiły bądź w celach profilaktycznych – aby te wcale nie powstały.

Dużym atutem jest cena. Zabieg kosztuje kilkaset złotych, co w porównaniu z kosztowną operacją plastyczną jest niewielkim wydatkiem.