Usuwanie blizn


Blizny patologiczny są przyczyną obniżenia samopoczucia pacjenta, niejednokrotnie rozpoznaje się u niego stany depresyjne. Ale to nie wszystko bowiem warto zauważyć, iż blizny tego rodzaju mogą powodować duży dyskomfort fizyczne – skóra boli, szczypie, ciągnie, swędzi a wypukłe blizny sprzyjają kolejnym uszkodzeniom tkanki skórnej.

 

Dlaczego powstają blizny patologiczne?

Blizny powstają z różnych przyczyn. Najczęściej pojawiają się na skutek nieprawidłowej reakcji tkanki skórnej, która została uszkodzona mechanicznie – blizna powstaje jeśli uszkodzenie nastąpiło przeciwlegle do kierunku napięcia skóry. Do takiego uszkodzenia dochodzi również na partiach skóry, która jest podatna na uszkodzenia, najczęściej odsłonięta. Tutaj możemy mówić o skórze twarzy, barków, ramion, klatki piersiowej, płatków uszu. Ale to nie wszystko, blizny pojawiają się też po popatrzeniach a nawet po standardowym szczepieniu. Niejednokrotnie występują po stanach zapalnych naskórka.

Rodzaje blizn patologicznych

Dermatolodzy, którzy zajmują się zarówno ich rozpoznawaniem jak i leczeniem mówią w szczególności o trzech rodzajach blizn patologicznych. To blizny zanikowe, które powstają w procesie stanów zapalnych skóry, na przykład po trądziku, blizny przerostowe, które pojawiają się zawsze w miejscu uszkodzenia mechanicznego tkanki skórnej oraz keloidy, to blizny, które mają tendencję do rozrastania się poza obręb uszkodzenia skóry.

Wszystkie rodzaje blizny należy bezwzględnie usuwać. Wszystkie też mają niestety tendencję do nawracania – ryzyko nawrotu przy nieskutecznym leczeniu to nawet 80% i właśnie dlatego rolą dermatologów jest takie dobranie terapii, dzięki której ryzyko to zostanie zminimalizowane.

Rola lekarza

Jak wspomnieliśmy, kluczową rolą jest dobranie odpowiedniej kuracji. Właśnie dlatego „bardzo ważne jest więc doświadczenie kliniczne lekarza. Proces leczenia blizn patologicznych doskonale pokazuje, że w dermatologii cały czas trzeba się rozwijać, uczyć nowych rzeczy i być na bieżąco z osiągnięciami świata naukowego. Tylko to pozwala na zapewnienie pacjentowi pełnego komfortu oraz najskuteczniejszego leczenia i tylko lekarzy o takich predyspozycjach i podejściu do zawodu zatrudniamy” – podkreśla dr n. med. Igor Michajłowski z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Weźmy również pod uwagę, że blizny patologiczne występują w różnym natężeniu, są różnej wielkości, głębokości i pojawiają się na różnych częściach ciała.

Właśnie dlatego koniecznym staje się łączenie kilku metod leczniczych, by skutecznie usuwać niekorzystne zmiany skórne tego rodzaju.

Jak leczyć blizny patologiczne?

Leczenie powinno odbywać się tylko przy pełnej kontroli doświadczonego lekarza dermatologa i przy wykorzystaniu najwyższej jakości sprzęcie.

Samych metod jest co najmniej kilka. Jeszcze do niedawna najczęściej wykorzystywano zabiegi chirurgiczne jednak dzisiaj ta inwazyjna metoda jest stosowana jedynie w skrajnych przypadkach. Dużo częściej łączy się farmakoterapię miejscową z zabiegami z zakresu medycyny estetycznej. Tutaj wymienić można chociażby radioterapię, krioterapię, laseroterapię czy terapię uciskową. Środki do smarowania miejscowego mają działanie przeciwzapalne i przeciw obrzękowe, chronią również przed nawrotami choroby. Zabiegi nieinwazyjne to zaś metody usuwania blizn i najczęściej koniecznym jest wykonanie serii zabiegów dla osiągnięcia najlepszego efektu.

Źródla:

http://magazynwitalny.pl/zabiegi/usuwanie-blizn/

http://sposobynazdrowie.info.pl/zabiegi-kosmetyczne/usuwanie-blizn/