Popękane naczynka krwionośne, zwane „pajączkami” występują przede wszystkim u kobiet, za sprawą hormonu estrogenowego, który rozluźniająco działa na mięśnie naczyń krwionośnych i żylnych. O ile medycyna nie znalazła skutecznego środka na leczenie przyczyn, to w leczeniu skutków odnosi sukcesy. W zależności od umiejscowienia pajączków mamy do czynienia z teleangiektazją lub wenektazją.
Teleangiektazja
Występuje na twarzy, w okolicach nosa i na policzkach. Początkowo niewielkie pajączki o zabarwieniu czerwonym, z czasem mogą tworzyć rozległy rumień, którego nie można wyleczyć farmakologiczne. Jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług medycyny estetycznej. W zależności od wielkości zmian na twarzy lekarz zaleca laseroterapię lub elektrokoagulację.
Wenektazja
Pękające naczynia żylne na nogach o zabarwieniu niebieskim lub sinofioletowym. Często są oznaką problemów żylnych. Podobnie jak przy teleangiektazji początkowo pojedyncze, z upływem czasu tworzą rozległy rumień.
Metoda IPL
Widoczne, drobne pajączki można usunąć przy zastosowaniu lasera IPL. Zamykanie naczynek metodą IPL polega na wykorzystaniu energii świetlnej, która dociera w głąb naczynka krwionośnego i zostaje wchłonięta przez hemoglobinę.
Zaintersowany zabiegiem? Sprawdź:
Energia świetlna zamieniona na cieplną wysusza naczynko, które obumiera i zostaje wchłonięte. Dla uzyskania pożądanego efektu zabiegi należy powtórzyć kilkakrotnie. Metodę IPL można zaproponować tylko osobie o jasnej karnacji skóry, ponieważ światło emitowane z głowicy wchodzi w reakcję z melaniną.
Metoda VPL
Laser VPL, podobnie jak IPL opiera się na procesie fototermolizy. Metoda zalecana jest przy zamykaniu mniejszych naczynek krwionośnych, których nie zamknie laser IPL oraz przy rumieniach. Ruchoma głowica o większej rozpiętości emituje mikrobłyski, które niszczą popękane naczynka. Przy mniejszych naczynkach wystarczy pojedynczy zabieg, natomiast rumień wymaga kilku naświetleń. Atutem metody VPL jest mimowolny proces odmładzania skóry.
Elektrokoagulacja
Stosowana przy zamykaniu pajączków głęboko osadzonych. Wykorzystując prąd o wysokiej częstotliwości, elektroda dotyka naczynko. Uzyskana temperatura zabiegu ścina białko w naczynku krwionośnym, w wyniku czego następuje jego zamknięcie i uszczelnienie.
Skleroterapia
Metoda wykorzystywana przy zamykaniu naczynek znajdujących się na nogach. Za pomocą igły do środka naczynka zostaje podany środek leczniczy. Naczynko włóknieje, a następnie zostaje wchłonięte.
Artykuł powstał przy współpracy z portalem zamykamynaczynka.pl
Źródła:
http://medicinemag.pl/jak-walczyc-z-pojawiajacymi-sie-pajaczkami-laserowe-usuwanie-pajaczkow/