Objawy alergii


Objawy alergii

Alergia może przybierać różną postać jednak prawie zawsze daje o sobie znać, doprowadzając do sporego dyskomfortu osób, które cierpią na jakiekolwiek uczulenie. Wśród tych, które najbardziej nam doskwierają wyróżnia się pokarmowe i wziewne, sporo osób boryka się też z alergią na jad owadów. W zależności od rodzaju alergii i alergenu objawy mogą być różne.

Pokarmowe

Te pokarmowe są najczęściej przyczyną przewlekłych biegunek czy wykwitów skórnych oraz świądu. Te wziewne mogą powodować duszności, nieżyt nosa czy łzawienie oczu. Aby móc łagodzić drażniące objawy należy rozpoznać najpierw przyczynę alergii. Niestety, niepocieszającym jest fakt, iż całkowite wyleczenie alergii jest praktycznie niemożliwe. Okazuje się, że w alergologii w ogóle nie funkcjonuje takie pojęcie.

Co to właściwie jest?

Alergia jest dysfunkcją układu immunologicznego, więc takie rozwiązanie jest niemożliwe do zastosowania, także dlatego, że zarówno organizm pacjenta, jego układ immunologiczny, jak i zewnętrzne czynniki środowiskowe – alergeny są zmienne, co sprawia, że także choroba alergiczna jest zmiennym, dynamicznym procesem, potwierdza dr n. med. Eliza Wasilewska, specjalista alergologii oraz alergologii dziecięcej w Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku.

Na szczęście istnieją skuteczne środki, dzięki którym alergia może przebiegać w łagodny sposób, nieutrudniający normalnego funkcjonowania osób, które na nią cierpią. Pamiętajmy więc, by występowanie wyżej wymienionych objawów zawsze konsultować z lekarzem, alergolog z całą pewnością jest specjalistą, do którego należy się zgłosić niezwłocznie. Tylko wtedy istnieje szansa na skuteczne niwelowanie przykrych dolegliwości.

Źródła: