Salmonella – jest się czego bać?

strach

Salmonella to bakteria, która ciągle jest wśród nas. A ponieważ każdemu z nas zdarza się nie umyć rąk, wypić adwokata, zjeść niedosmażone mięso itd. to warto jak najwięcej wiedzieć o tej chorobie, żeby szybko ją rozpoznać i wdrożyć odpowiednie leczenie. Poniższy poradnik na pewno każdemu pomoże poznać groźnego przeciwnika, jakim jest salmonella.

Jak dochodzi do zakażenia salmonellą?

Salmonellozą zakażamy się poprzez spożycie pokarmu skażonego odchodami zakażonych zwierząt. Zakażenie może także nastąpić przez skażoną wodę. Najczęściej jednak na salmonellozę chorujemy po spożyciu surowych jajek, albo mięsa drobiowego.

Jak wygląda profilaktyka salmonellozy?

Przede wszystkim należy duży nacisk położyć na higienę. A zatem – gotowanie wody, dokładna obróbka mięsa, niespożywanie surowych jaj, mycie rąk po pracy z jajkami – to podstawa. Generalnie powinno się często myć ręce, szczególnie zaś po wyjściu z toalety i przed posiłkiem, aby uniknąć przykrych skutków w postaci salmonelli czy chorób pasożytniczych.

Jakie są objawy salmonelli?

Kiedy możemy podejrzewać salmonellę? Zakażenie salmonellą może przerodzić się w kilka różnych postaci choroby. Najczęstsza jest oczywiście postać żołądkowo – jelitowa, jednak nie jest ona jedyna. W postaci żołądkowo – jelitowej objawy są dość klasyczne. Występuje bowiem biegunka, stan podgorączkowy, albo gorączka, wymioty, nudności, osłabienie, ból brzucha. Ze względu na pewne podobieństwa trzeba zróżnicować to z zapaleniem wyrostka robaczkowego.

Drugą postacią salmonellozy jest postać septyczna – ona jest już bardzo niebezpieczna dla zdrowia i życia. Dochodzi tu do hipotonii, tachykardii, wysokiej gorączki, odwodnienia i powikłań narządowych.

Czasami zdarzają się także postaci narządowe salmonellozy. Przybierają one najczęściej postać przeróżnych stanów zapalnych, a zatem mamy zapalenie osierdzia, zapalenie gardła, płuc itd. Czasami objawy zakażenia poszczególnych narządów mogą występować jednocześnie, utrudniając tym samym postawienie właściwego rozpoznania.

Jak wygląda rozpoznanie salmonellozy?

W jaki sposób możemy rozpoznać tę podstępną chorobę? Jak widać powyżej, nie daje ona zbyt jednoznacznych objawów. Konieczne jest wykonanie badania kału i to nie jednego, lecz od 3 do 5. Dlaczego tak dużo? Bakteria, nawet w aktywnym okresie choroby, czasem nie występuje w kale.

Leczenie salmonelli

Co szczególnie ciekawe, w postaci żołądkowo – jelitowej, pomimo tego, że jest to choroba bakteryjna, nie podajemy żadnych antybiotyków. Boimy się bowiem tego, że choroba przejdzie w stan utajony, co jest dość problematyczne. Postać narządową i septyczną leczymy antybiotykami. Warto jeszcze dodać, że przypadku salmonellozy dużą rolę odgrywa leczenie objawowe, a przede wszystkim dieta i odpowiednie nawadnianie.

Salmonella u dzieci

Jak wygląda salmonella u dzieci? Generalnie dość podobnie jak u dorosłych, jednak objawy mogą być jeszcze mniej specyficzne. Dlatego też w przypadku ostrych dolegliwości żołądkowo – jelitowych należy koniecznie skontaktować się z pediatrą. Warto także dodać, że u dzieci istnieje większe ryzyko odwodnienia, zatem nieraz lekarz decyduje o hospitalizacji i nawadnianiu dziecka. Trzeba także pamiętać o odpowiedniej profilaktyce zakażenia u dzieci!

Artykuł powstał dzięki współpracy z portalem salmonella.net.